SSS

 • Ders yönetim sistemine giriş yapamıyorum, kullanıcı adı ve şifre hatası veriyor. Ne yapmalıyım?
dys.mu.edu.tr adresinden OBS'ye girdiğiniz e-posta adresiniz ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Kullanıcı adınızın sonuna @posta.mu.edu.tr eklemeyi unutmayınız.
 
 • Derslerimle ilgili gelişmeleri nereden takip edebilirim?
DYS üzerinden derslerinizle ilgili paylaşımlara erişerek ve hocanızla e-posta veya OBS üzerinden haberleşerek süreci takip edebilirsiniz.
 
 • DYS'de herhangi bir içerik göremiyorum. Ne yapmalıyım?
Derslere yönelik paylaşımlar DYS üzerinden devam etmektedir, dersinizin hocasına ulaşınız.
 
 • DYS'de ders videolarını takip etmek için en uygun tarayıcı hangisi?
Öncelikli olarak Internet Explorer kullanmanızı öneririz.
 
 • İnternet erişimi olmayan ve bu nedenle derslere katılım sağlayamayan ve ödevleri teslim edemeyen arkadaşlarımız için bir çalışmanız var mıdır?
İnternet erişimi olmayan veya bu konuda problem yaşayan öğrencilerimizin bizimle iletişime (uzem@mu.edu.tr) geçmesi durumunda onlara her türlü destek sağlanmaya çalışılmaktadır…
 
 • Akademik takvim ne zaman açıklanacak?
Akademik takvim konusunda planlama çalışmaları Rektörlüğümüz tarafından devam etmektedir. Bu konuda bir karar alındığı takdirde sizlere ivedilikle duyurulacaktır. Rektörlük duyurularını takip ediniz.
 
 • Uzaktan eğitim sürecinde devam-devamsızlık durumu nasıl olacak?
Derslerinizde sizinle paylaşılmış olan içeriklere erişerek derslerinize etkin katılımınız beklenmektedir. Derslerinizin hocaları sizlerin içeriklere erişim durumunu (örneğin eriştiğinizde ne kadar süre ders videolarını izlediğinizi vb.) görebilmektedir. Devam-devamsızlık konusu ile ilgili Rektörlük duyurularını takip etmeye devam ediniz.
 
 • Hocalar devamsızlıkları takip ediyor mu, derslere anında katılmak zorunda mıyız?
Derslerinize anında katılmak gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Dersler asenkron (farklı zamanlı) işlendiğinden dilediğiniz gün ve saatte derslerinizde sizlerle paylaşılan içeriklere erişebilirsiniz. Derslerinizin hocaları sizlerin içeriklere erişim durumunu (örneğin eriştiğinizde ne kadar süre ders videolarını izlediğinizi vb.) görebilmektedir.
 
 • Bu dönem yüz yüze eğitim olmayacak mı? Tamamen uzaktan mı?
YÖK kararına göre 2019-2020 Bahar Yarıyılında yüz yüze eğitim olmayacaktır ve dönem sonuna kadar uzaktan eğitim gerçekleştirilecektir.
 
 • Derslerin uygulamalı kısmı veya uygulama derslerimiz nasıl işlenecek?
Üniversitemiz Senatosu kararı gereğince, Fakülte/Enstitü/Yüksekokul/ Meslek Yüksekokulu (Mimarlık Fakültesi I.sınıf uygulamalı dersleri ve Diş Hekimliği Fakültesinin uygulamalı dersleri hariç, Tıp Fakültesine ilişkin ayrıca karar alınmak üzere) müfredatlarında uygulaması bulunan bütün derslerin uzaktan öğretim yöntemiyle verilmesine ilişkin birim görüşleri doğrultusunda belirtilen derslerin uygulamalarının uzaktan öğretim yöntemiyle yapılmasının uygun olduğuna oy birliği ile karar verilmiştir (http://www.mu.edu.tr/tr/duyuru/msku-uygulamali-derslerin-uzaktan-egitimle--yapilmasina-iliskin-senato-karari--45401). 
 
 • Hazırlık okuyan öğrencilere yönelik bir çalışmanız var mı, sınavlar nasıl olacak, yazın eğitimleri olacak mı?
Hazırlık sınıflarında öğrenim gören öğrencilerimiz, onların sınavları ve yaz dönemi eğitimleri konularında da planlama çalışmaları YDYO ve Rektörlüğümüz tarafından devam etmektedir. Konuyla ilgili YDYO ile irtibata geçebilirsiniz. 
 
 • Ödevlerin DYS’ye nasıl yükleneceği hakkında bilgi verebilir misiniz?
Ara sınav yerine geçecek ödevler, her bir dersinizin kapsamında derslerinizin hocaları tarafından ÖDEV veya DUYURU başlıkları altında metin veya dosya gönderebileceğiniz şekilde gerçekleştirilecektir.
 
 • Uzaktan eğitim yöntemiyle işlenen derslerin telafisi olacak mı, olacaksa belirli bir tarihi var mı?
Uzaktan eğitim sürecinde bütün haftalar için derslerinizle ilgili paylaşımlar hocalar tarafından yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar ve işlenen dersler sonucunda telafi ihtiyacı olmaması için çabalanmaktadır.
 
 • Ara sınav için ödev verme ya da çevrimiçi sınav yapma tercihi hocalara bırakılan bir karar mıdır?
Ara sınavlar için Üniversitemiz Senato kararı almıştır. Bu karara göre tüm üniversitemizde ara sınavlar ödev, proje vb. gibi yöntemlerle yapılacaktır.
(http://www.mu.edu.tr/tr/duyuru/msku-senatosunun-20192020-egitimogretim-yili-bahar-yariyili-ara-sinavlarina-iliskin-karari-45392)
 
 • Sınavlar ne zaman gerçekleşecek? Vize, final ve bütünlemeler nasıl yapılacak?
Üniversitemize ait 2019-2020 eğitim-öğretim yılı bahar yarıyılı ara sınav (yerine yapılacak çalışmalar) takvimi aşağıdaki gibidir:
22 Nisan 2020: Ara sınav yerine verilecek çalışmaların öğrencilere DYS üzerinden duyurulması.
8 Mayıs 2020: Ara sınav yerine verilecek çalışmaların öğrenciler tarafından DYS’ye yüklenmesi.
20 Mayıs 2020: Ara sınav değerlendirmelerinin öğretim elemanı tarafından OBS’ye girilerek ilan edilmesi.
(http://www.mu.edu.tr/tr/duyuru/msku-senatosunun-20192020-egitimogretim-yili-bahar-yariyili-ara-sinavlarina-iliskin-karari-45392
Final ve bütünleme sınavlarıyla ilgili olarak Rektörlüğümüzün karar ve duyurularını takip ediniz…
 
 • Final ve bütünlemeler nasıl olacak? Ara sınavlar gibi ödev şeklinde olma ihtimali var mıdır?
Final ve bütünleme sınavları ile ilgili nın yüz yüze veya uzaktan olup olmayacağı ile hangi tarihlerde yapılacağı konusunda herhangi bir karar alınmamış ve dolayısıyla duyurusu henüz yapılmamıştır. Bu konuyla ilgili Rektörlük duyurularını takip ediniz.
 
 • Mezuniyet tarihinde bir değişiklik olacak mı, mezuniyet töreni gerçekleşecek mi?
Rektörlüğümüzce mezuniyet tarihinde veya törenin yapılma biçiminde bir değişiklik olmaması için çaba harcanmaktadır. 
 
 • Yaz okuluna kalmayı düşünen arkadaşlarımız var. Bu konu hakkında bir çalışma mevcut mudur?
Yaz okulu konusunda da planlama çalışmaları Rektörlüğümüz tarafından devam etmektedir. Bu konuda bir karar alındığı takdirde sizlere ivedilikle duyurulacaktır. Rektörlük duyurularını takip ediniz.
 
>