LiveZilla Live Chat Software
Yazdır

Sık Sorulan Sorular


- Uzaktan Eğitim derslerine katılmak için hangi donanıma sahip olmak gerekiyor?

- Internet bağlantısı olan, hoparlörü olan herhangi bir bilgisayardan eşzamanlı / eşzamasız uzaktan eğitim derslerine erişebilirsiniz.

- Uzaktan Eğitim dersleri nerede işleniyor?

- Dersler öğreticinin ve öğrenenin klasik sınıf ortamının dışında, internet yoluyla oluşturulan sanal sınıflarda dersler işlenir. Bunun için öğrencinin nerede olduğunun bir önemi yoktur. 

- Dersler ve sınavlar için Muğla'ya gelmek zorunlu mu?

- Dersler için Muğla'ya gelme zorunluluğunuz yoktur. Dersleri eş zamanlı ve eş zamansız olarak internet üzerinden takip etmeniz, ara sınavlara internet üzerinden katılmanız ve varsa ödevlerinizi/projelerinizi internet üzerinden göndermeniz gerekmektedir. Dersler için ekstra bir uygulama gerekmediği takdirde, sadece kayıt döneminde ve her dönemin final sınavı için Muğla'ya gelmeniz yeterli olacaktır .

- Uzaktan eğitim öğrencileri kayıt ve sınavlar için Muğla'ya geldiklerinde üniversiteye ait uygulama otelinden yararlanabilirler mi?

- Üniversiteye ait uygulama otelinden, önceden rezervasyon yapılarak, makul bir ücret karşılığı yararlanılabilir. (Bilgi için: 0 252 211 21 99)

- Uzaktan Eğitim ibaresi diplomalarda yer alacak mı?

- Diplomalarda uzaktan eğitime dair herhangi bir ifade yer almayacaktır. Uzaktan Eğitim ile lisans tamamlama programlarına kayıt olan öğrencilerimizin, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin diğer öğrencilerinden hiç bir farkı olmayacaktır.

- Uzaktan Eğitimle Lisans Tamamlama Programlarının harç ücretleri ne kadar?

- İşletme bölümü için 1.155 TL, konaklama işletmeciliği için 770 TL harç miktarı, Bilgisayar Programcılığı 770 TL harç miktarı Bakanlar Kurulu kararı olarak 29 Ağustos 2012 tarihli ve 31 Ağustos 2013 tarihli resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu miktar 2 taksit halinde ödenecektir. Ayrıca 2547 sayılı Kanunun 44. Madde (e) fıkrasında öğrenci tarafından ödenmesi belirtilen uzaktan eğitim materyal ücreti olan 500 TL, yine 2 taksite bölünerek ödenecektir. (Ayrıntılı bilgi için tıklayınız)

- Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans öğrencilerinin harç ücretleri ne kadar?

-Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans öğrencilerinin harç ücretleri dönemlik 1.350 TL olarak belirlenmiştir.

- Uzaktan eğitim öğrencileri örgün eğitime geçebilirler mi?

Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi  yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya  yüksek olması gerekir.

- Engelli bireylerin ödeyeceği harç miktarında herhangi bir indirim yapılıyor mu?

- Engelli olduğuna dair raporu ilgili yükseköğretim kurumuna sunan öğrencilerin ödemesi gereken öğrenim ücreti tutarlarından, engeli oranı kadar indirim yapılır. Engelli olduğu halde, kayıt yaptırma veya kayıt yenileme sırasında raporunu ibraz edemeyen öğrencilere, ilgili belgeyi ibraz ettiği tarihte, engeli oranı kadar yapılacak indirim tutarı red ve iadeler kaleminden iade edilir.

- Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri proje dönemi olan 3. yarıyılda ders alabilir mi?

-Evet. Proje ile birlikte 2 ders alabilirler.

- Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans öğrencilerinin kaldığı dersler nedeniyle harç ödemelerinde artış olur mu?

-Azami süre içerisinde harç ödemesinde artış olmaz. 6. yarıyılı tamamlayan öğrenciler her aldıkları ders için ek ödeme yapmak zorunda kalırlar.

- Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri kayıt dondurabilir mi?

-Öğrenciler, kayıt dondurma isteklerini mazeretlerini de bildiren bir dilekçe vasıtasıyla enstitüye iletirler, enstitü yönetim kurulu görüşür ve karara bağlar.

- Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri kaldıkları dersleri bir sonraki dönem alabilirler mi?

- Evet. 1. yarıyılda kaldıkları derslerden 2. yarıyılda alabilirler.  Proje döneminde ise en fazla 2 ders alabilirler.

- Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans öğrencileri ders tekrarı durumunda bir dönemde en fazla kaç ders alabilirler?

- En fazla 7 ders alabilirler.

- İşletme ve Konaklama İşletmeciliği Bölümlerinin DGS kılavuzundaki tercih kodları nelerdir?

- İşletme Uzaktan Eğitim Lisans Tamamlama Programı Tercih Kodu: 107612345

- Konaklama İşletmeciliği Lisans Tamamlama Programı Tercih Kodu: 107612346

- Final ve Bütünleme Sınavları için Muğla'ya geldiğimizde KYK yurtlarında kalınabilir mi?

- Evet ancak önceden arayıp yer olup olmadığını öğrenmeli ve rezervasyon yaptırmalısınız.

- Şehit ve Gazi çocukları ve eşlerinden harç gideri/öğrenim ücreti alınır mı?

- Hayır. 29/08/2012 tarih 28396 sayılı resmi gazetede yer alan karara göre şehit ve gazilerimizin eşleri ve çocuklarından öğrenim ücreti alınmaz. Ancak materyal gideri her kayıt yenileme döneminde 250 TL olarak Garanti Bankası'na öğrenci numarası söylenerek yatırılmalıdır. İlk kayıtta durumlarını bildiren belge ibraz edilmesi gerekmektedir.

- Ne gibi durumlarda Muğla'ya gelmemiz gerekir?

- Sadece ilk kayıt ve final/bütünleme sınavları için Muğla'ya gelmeniz gerekmektedir. Kayıt yenileme ve ara sınavlar internet üzerinden yapılmaktadır.